Odnawianie drewnianego ogrodzenia

Odnawianie drewnianego ogrodzenia

Nie wyobrażamy sobie własnego domu bez ogrodzenia. Śmiało można powiedzieć, że to nieodłączny element każdej posesji. W sprzedaży dostępnych jest wiele wzorów i wiele rodzai ogrodzeń. Szeroka gama obejmuje m.in. ogrodzenia drewniane, ogrodzenia metalowe, ogrodzenia plastikowe, ogrodzenia betonowe a nawet gabiony. Najczęściej spotykane zarówno w aglomeracjach miejskich jak i poza miastem są ogrodzenia drewniane. Może wybieramy je przez sentyment, a może nie wyobrażamy sobie innego ogrodzenia. Cena w zakupie nie jest wygórowana, a montaż nie nastręcza wielu problemów.

Niestety to co jest tanie w zakupie wcale nie musi być tanie w użytkowaniu. Ogrodzenie drewniane, a więc wykonane z naturalnych materiałów jest narażone na ciągłe zmiany warunków atmosferycznych. W zasadzie jest to szereg różnych czynników, które wpływają na wyglądogrodzenia, trwałość oraz wytrzymałość. Wpływ na ogrodzenia z drewna mają niewątpliwie wiatr, promieniowanie UV oraz deszcz. Szkodniki takie jak korniki również nie przedłużają żywotności ogrodzenia. Najbardziej nadające się drewno, które można wykorzystać np. Na sztachety, sosnowe, świerkowe, olcha, jesion, robinia, drewno bukowe oraz dębina. Takie drewno nadaje się również na całe przęsła ogrodzeniowe lub słupki. Te ostatnie można wykorzystać na obudowę przęsła ogrodzeniowego oraz bramy czy też furtki. Po montażu ogrodzenia musimy je zakonserwować. Co prawda pozwoli to zachować atrakcyjny wygląd ogrodzenia przed dłuższy czas ale nie uchroni go przed całkowitym niszczeniem. Takie już jest drewno.

Drewno zaimpregnowane, polakierowane czy pomalowane wodoodporną farbą trzeba co jakiś czas odnawiać, tak więc ta impregnacja ogrodzenia nie jest jednorazowa. Od czego należy zacząć impregnację? Od oczyszczenia ogrodzenia z zanieczyszczeń oraz resztek starej farby. Jeśli ogrodzenie nie jest imponujących rozmiarów, to możemy to zrobić ręcznie przy pomocy papieru ściernego lub twardej szczotki (ta oczyści także pęknięcia i szczeliny powstałe w wyniku wyschnięcia drewna). Jeśli ogrodzenie jest długie i szerokie, to musimy użyć szlifierki. Do usunięcia starej farby z ogrodzenia można także użyć środków chemicznych. Znacznie przyspieszają pracę, ale nie są bez wad. Wywołują wiele skutków ubocznych i jednym z nich jest osłabienie struktury drewna ogrodzeniowego. Opary z takich środków są szkodliwe dla zdrowia. Kolejnym etapem pracy jest uzupełnienie ubytków w ogrodzeniu, a takie często się pojawiają. Małe ubytki można wypełnić szpachlom, większe natomiast zamaskować kawałkami drewna ogrodzeniowego. Najbardziej zniszczone sztachety musimy wymienić bez zbędnego sentymentu, ponieważ całość nie będzie się dobrze prezentowała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.